Nowe ulepszone forum - gryzonie.org

FORUM O gryzoniach


#1 2010-04-23 14:58:52

 kasia_war

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-23
Posty: 21
Punktów :   

chomiki

Chomiki są jednymi z najpopularniejszych małych zwierząt domowych, w Wielkiej Brytanii trzymane są jako "pets" od 1945 roku. Istnieje ponad 20 gatunków chomików, najczęściej trzymanym w niewoli jest chomik złoty (syryjski) - Mesocricetus auratus. Trzymane sa także mniejsze chomiki chińskie - Cricetukus griseus, chomiki rosyjskie (dżungalskie) - Phodopus sungorus (zwany także jako chomik z owłosionymi stopami) oraz chomiki Rozborowskiego - Phodopus roborovskii. Prawie wszystkie chomiki syryjskie trzymane obecnie w niewoli pochodzą od trzech osobników, które zostały schwytane na terenie Syrii, gdzie odnalazł je w norze, w pobliżu Aleppo, pewien archeolog. Chomiki są zwierzętami zmierzchu ( aktywne o świcie i o zmroku.) chomiki syryjskie najlepiej trzymać pojedynczo. Chomiki rosyjskie można trzymać w parach, chomiki chińskie można trzymać w parach lub w większych grupach rodzinnych. Chomiki rosyjskie wolą być trzymane razem, trzymane pojedynczo mogą wykazywać zmniejszoną witalność. Chomiki chińskie, jeśli trzymane są pojedynczo, nie cierpią z tego powodu. Chomiki można również podzielić na syryjskie, dżungarskie i roborowskiego - każdy ma inne wymagania. Przykładowo chomik syryjski, biegając w za małym kołowrotku przeznaczonym dla chomika dżungarskiego może zrobić sobie poważną krzywdę.



Klatka i ściółka
Chomiki najlepiej jest trzymać w klatkach metalowych lub plastikowych. Wymiary klatki powinny wynosić minimum 60 cm x 30 cm x 23 cm (dł. x szer. x wys.). Klatki nie powinny być zbyt wysokie, ponieważ chomiki mogą w razie upadku łatwo złamać sobie kończyny. Klatki mogą być wykonane z drewna, które jest na tyle mocne, że wytrzyma ciągłe gryzienie przez chomika. Powierzchnię klatki można powiększyć dodając półki. Ważna jest właściwa wentylacja, przynajmniej część klatki powinna być wykonana z drutu. Dostępnych jest wiele klatek plastikowych, zbudowanych z wielu rurek i tuneli, które świetnie zabijają nudę zwierzęcia, muszą jednak zapewniać odpowiednią wentylacje, ponieważ w przeciwnym wypadku odchody będą się gromadzić zawilgacając podłoże, a w ciepłe dni mogą doprowadzić do przegrzania.



Chomiki lubią uciekać z klatki na wycieczki, dlatego też każda klatka powinna mieć zabezpieczenie. Chomiki karłowate najlepiej jest trzymać w zbiornikach lub klatkach z zasuwkami narożnymi, sprzedawanymi zwykle dla myszy. Chomik musi mieć możliwość zachowania prywatności, dlatego klatki otwarte, takie jak dla ptaków, sadła nich zbyt stresujące i nie wolno ich używać do trzymania chomików. W klatce należy umieścić zabawki, takie jak kartonowe rurki, drewniane domki na gniazdo oraz puste słoiczki po dżemie, żeby zapobiec nudzeniu i stresowaniu się zwierzęcia. Należy umieścić także kołowrotek do ćwiczeń, przy czym lepszy jest typ zamknięty, ponieważ jest wówczas mniejsze ryzyko urazu. W przypadku chomików o długiej sierści, należy uważać ze wszystkimi typami kołowrotków. ponieważ ich sierść może się łatwo okręcić wokół osi kołowrotka. Kołowrotki dla myszy są zbyt małe dla chomików i powodują ścieranie się sierści. Kołowrotki druciane można przerobić na zamknięte, wykładając je kartonem. Jeśli chomik ma ograniczoną możliwość ruchu, może się usztywnić i wykazywać niechęć do ruchu.



Zjawisko takie nazywa się porażeniem klatkowym i należy wówczas dostarczyć zwierzęciu więcej przyrządów do ćwiczeń. Należy uważać przy umieszczaniu plastikowych kulek do ćwiczeń, ponieważ chomiki nie potrafią ich zatrzymać i łatwo ulegają wycieńczeniu. Chomiki rosyjskie uwielbiają tarzać się w drobnym piasku lub żwirku dla papużek falistych. Chomiki chętnie budują gniazdo i należy im dostarczyć dużo materiału do jego budowy. Trociny, ścinki drewna, podarty papier i siano są właściwymi materiałami budulcowymi. Należy unikać włókien sztucznych i waty, ponieważ mogą być zjadane przez chomiki i powodować zatkanie jelit lub zatwardzenie. Włókna mogą także utkwić w workach policzkowych i spowodować zadławienie. Takie włókna mogą poza tym owijać się wokół kończyn lub szyi i powodować poważne rany. Trociny nie mogą być zbyt miałkie ani zapylone, ponieważ mogą powodować wówczas reakcje uczuleniową i choroby dróg oddechowych. Ścinki drewna nie są odpowiednim materiałem dla chomików o długiej sierści, ponieważ powodują powstawanie kołtunów. Chomiki długowłose należy trzymać na trocinach lub na kocim żwirku na bazie drewna. Dobrym materiałem wyścielającym są białe ręczniki papierowe lub biały papier, nie należy jednak używać gazet lub papieru kolorowego, ponieważ farba drukarska jest wysoce toksyczna dla chomików. Siano musi być podawane suche oraz wolne od pyłu i pasożytów.



Środowisko
Klatki z chomikami nie wolno trzymać na słońcu oraz zbyt blisko grzejników. Musi być również ustawiona z dala od przeciągów. Chomiki lepiej znoszą chłód niż ciepło, pod warunkiem, że mają wystarczająco dużo ściółki, w której mogą się zakopać. Szczególnie chomiki karłowate są podatne na udar cieplny. Temperatura pomieszczenia, w którym trzymane są chomiki, powinna wynosić 18-21°C przy wilgotności względnej 40-60%. Hodowcy, którzy trzymają wiele chomików, wolą trzymać je w oddzielnym pomieszczeniu: pokoju, szopie czy garażu. Jeśli jest to garaż, to samochód musi być trzymany na zewnątrz, ponieważ spaliny mogą zabić zwierzęta. Temperatura w takim pomieszczeniu powinna być stała, zimą należy je izolować i dodatkowo ogrzewać. Latem musi być dobrze wentylowane, jeśli jest to szopa, to otwory wentylacyjne można umieścić w każdym jej końcu. Pomieszczenie nie może być wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ latem temperatura wewnątrz może gwałtownie wzrosnąć, prowadząc do śmiertelnego udaru cieplnego. Można pomalować ściany na biało, żeby odbijały promienie słoneczne i zapewniały chłód wewnątrz. Należy uniemożliwić dostęp drapieżników jak psy, koty czy dzikie ptaki i gryzonie, zwłaszcza z powodu możliwości przenoszenia chorób. Należy także wyeliminować obecność owadów, najbezpieczniejszą, staromodną, metodą pozwalającą to osiągnąć jest stosowanie pasków nasiąkniętych dichlorfoscm (Vapona). Obecność tych pasków pozwala także na zmniejszenie liczebności pasożytów zewnętrznych.



Utrzymanie
Chomiki syryjskie. Dorosłe chomiki syryjskie należy trzymać pojedynczo, Młode można trzymać razem do 6-8 tygodnia życia, potem zaczynają walczyć ze sobą. Jedynym wyjątkiem mogą być samce trzymane razem od odsądzenia, ale nawet one mogą być agresywne. Samice nigdy nie będą żyły razem w zgodzie, nawet z samcem mogą nie wytrzymać zbyt długo. Samice akceptują samca zwykle w okresie rui, a i wówczas tylko na krótko.



Chomiki rosyjskie. Karłowate chomiki rosyjskie są bardziej towarzyskie niż chomiki syryjskie, na wolności żyją w grupach rodzinnych i w niewoli mogą żyć w parach w zgodzie. Parę należy połączyć w młodym wieku, chociaż starszy samiec zaakceptuje także młodszą samice (nigdy na odwrót). Dwa chomiki rosyjskie jednej płci żyją zwykle razem bez walk.



Chomiki chińskie są mniej towarzyskie niż rosyjskie, ale mogą być trzymane w parach lub małych grupach Jeśli zostaną wcześnie połączone.



Chomiki Roborowskiego najlepiej jest trzymać w parach, nie w koloniach.



Higiena
Klatki trzeba czyścić raz w tygodniu. Chomik ma w zwyczaju magazynować pożywienie, dlatego też należy sprawdzać codziennie spiżarnię i usuwać te składniki pokarmu, które uległy zepsuciu lub spleśnieniu. Po sprzątaniu można wymienić część starego gniazda w klatce. Chomiki mogą wybrać sobie jeden z rogów klatki na toaletę, miejsce to należy czyścić codziennie. Można również umieścić w takim miejscu płytkie naczyńko, do którego chomiki będą się załatwiać.



Żywienie
Chomiki bardzo lubią robić zapasy, ich worki policzkowe są bardzo elastyczne i mogą pomieścić duże ilości pożywienia i ściółki. Słowo chomik pochodzi od niemieckiego czasownika "hamsiern", co znaczy "gromadzić". Najlepiej jest je karmić raz dziennie wczesnym wieczorem, przed szczytem ich aktywności. Pożywienie należy podawać w lejku lub ciężkim naczyniu, którego nie przewrócą i które tym samym, nie pozwoli na zanieczyszczenie karmy odchodami.



Pokarm suchy
Właściwe dla chomików mieszanki zawierają zboża, kukurydzę, lucernę, suszony groch, nasiona słonecznika oraz orzeszki ziemne. Do suchego pokarmu, zwłaszcza chomikom karłowatym, można dodawać również mieszanki dla ptaków przeznaczone dla kanarków i innych małych ptaków klatkowych. Średnie dzienne pobranie paszy przez chomika wynosi 5-7 gramów. Nadmiar nasion słonecznika może prowadzić do otyłości i niedoboru wapnia, ponieważ zawierają dużo tłuszczy przy niewielkiej ilości wapnia. Orzeszki ziemne są natomiast bogate w białko i ich nadmiar może prowadzić do zmian w wyglądzie sierści oraz do zaburzeń trawienia. Pokarm suchy nie powinien zawierać ostrych fragmentów, które mogą skaleczyć ścianę worków policzkowych.



Odsadzenie
Chomiki zaczynają jeść pokarm stały w wieku 7-10 dni. Odsądzenie kończy się w wieku 21-25 dni życia. Po ukończeniu przez młode 3 tygodni, powinno im się zacząć podawać niewielkie ilości warzyw, takich Jak marchewka, seler, szpinak i pietruszka. Można również dołączać owoce, takie jak jabłka, gruszki i banany. Młode, którym od małego podaje się urozmaicony pokarm, rzadziej mają później problemy z układem pokarmowym. Nie wolno podawać zielonek w nadmiarze, ponieważ zbyt duża ilość świeżego pożywienia prowadzi do biegunki. Nie należy także podawać jedzenia mrożonego lub prosto z lodówki, ponieważ powoduje ono niestrawność.



Zielonki
Karmienie dorosłych zwierząt świeżymi roślinami zapobiega ich otyłości. Zielonki należy podawać suche, ponieważ świeże, wilgotne rośliny spowodują pobranie zwiększonej ilości wody i w efekcie wydalanie rzadkich stolców. Dziennie można podawać niewielkie ilości warzyw i owoców (patrz Odsadzenie). Świeże rośliny dzikie, takie Jak krwawnik pospolity, gwiazdnica, starzec zwyczajny, mlecz i młode liście malin można również podawać w niewielkich ilościach. Mlecz ma właściwości przeczyszczające, liście malin, krwawnik i tasznik pospolity maj ą właściwości ściągające.



Białko
W środowisku naturalnym chomiki zjadają dżdżownice i larwy mącznika młynarka. Można im podawać małe ilości karmy dla psów i kotów lub surową wołowinę i baraninę (nie wieprzowinę), chociaż mogą dostarczać zbyt wiele białka w stosunku do zapotrzebowania starszych chomików. Nie ma doniesień o tym, że podawanie chomikom mięsa powoduje kanibalizm. Sporadycznie jako źródło białka można podawać chomikom gotowane na twardo jaja i ser, które są dobrym pokarmem dla samic ciężarnych i karmiących. Pokarm suchy, gniazdo oraz młode w wieku 4-5 dni życia można posypywać mlekiem w proszku. Matka i młode zlizując mleko będą w ten sposób pobierały pożyteczne proteiny. Matkom karmiącym oraz młodym można również podawać mleko w postaci mieszanek zbożowych dla niemowląt, a także w namoczonym chlebie. Zawartość białka w diecie dla matek karmiących i dla młodych powinna wynosić 24%.



Zabronione pokarmy
Chomiki próbują jeść i gromadzić wszystko. Nie wolno im dawać przekąsek typu ciastek lub słodyczy. Kleiste słodycze powodują zatkanie worków policzkowych, zjedzenie czekolady prowadzi do śmierci, spowodowanej przez zawarty w czekoladzie alkaloid - teobrominę.



Gryzienie
Chomiki potrzebują pokarmu, który będą mogły gryźć, i na którym będą sobie ścierać siekacze. Pomagają w tym orzeszki obecne w mieszance suchej, można też dawać w tym celu ciastka dla psów czy makaron pełnopszenny. Również można przypiec kawałki chleba i podawać chomikom do gryzienia. Można również umieszczać drewno pochodzące z nietrujących roślin, zwłaszcza dobre są gałązki jabłoni.



Woda
Cały czas powinna być dostępna świeża woda, najlepiej z butelki, ponieważ naczyńka szybko się brudzą. Dorosły osobnik pobiera dziennie średnio 15-20 ml wody. Dziobek butelki powinien być stalowy, co uniemożliwia jego zgryzienie: chomiki mogą uszkodzić dziobki wykonane z aluminium. Butelki z wodą należy regularnie czyścić, ponieważ jeśli dopuści się do wzrostu glonów, spowodują one biegunkę. Przeciekające butelki mogą doprowadzić do wyłysień, w wyniku ciągłego zamoczenia sierści chomika. Ważne jest, by butelka z wodą była dostępna dla wszystkich chomików. Powinna być umieszczona na tyle nisko, by dosięgły jej również młode.



Witaminy
Dorosłe chomiki zjadają odchody (koprofagia), co jest zjawiskiem normalnym, ponieważ ponowne strawienie odchodów pozwala na przyswojenie zawartych w nich, a wytworzonych przez bakterie jelitowe, witamin B i K, co pokrywa zapotrzebowanie chomików na te witaminy.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ironbroasg.pun.pl www.bsw-logistyka.pun.pl www.speedwayman.pun.pl www.bleachfrpg.pun.pl www.stalkerium.pun.pl